You don't have javascript enabled. Good luck with that.
تاریخ : 1395/09/20
ساعت : 10:23

شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان در حالی برای چهارمین سال متوالی غرفه های ایران در نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ترکمنستان را سازماندهی کرد که طی ماه های اخیر وزارت نفت و گاز ترکمنستان و همچنین روابط ایران و ترکمنستان به ویژه در حوزه گاز دچار تنش ها و چالش های متعددی گردید. این تنش ها باعث شد که دولت ترکمنستان تاریخ نمایشگاه نفت و گاز را تغییر دهد و اجازه ندهد نمایشگاه اختصاصی ایران برای سومین سال در شهریور ماه سال جاری برگزار گردد. همچنین مرز باجگیران بر روی ایرانیان بسته و حمل و نقل کشورمان از طریق این مرز مختل شد و برای متقاضیان کشورمان هیچگونه روادیدی صادر نگردید. در چنین شرایطی و به منظور حفظ روابط نمایشگاهی و در راستای نیل به اهداف بلند مدت مدنظر، شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان به عنوان نماینده رسمی  netorganization  با انجام رایزنی های لازم با برگزارکننده، بستری را فراهم نمود تا حضور ایرانیان بدون کوچکترین مشکلی صورت پذیرد. در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ترکمنستان شرکت های تولیدی شیمیایی کلران، تولیدی بازرگانی نیاشیمی، پتروتجارت هرمزان و نماینده صنایع آذرآب به نمایندگی از ایران حضور یافته و در سه روز رقابت نمایشگاهی یعنی از تاریخ 17 تا 19 آذر ماه بخشی از توانمندی های کشورمان در صنعت نفت و گاز را به دنیا معرفی کردند. با تغییرات ایجاد شده در ساختار وزارت نفت و گاز ترکمنستان و جابجایی مکان برگزاری به ساختمان اتاق بازرگانی و صنایع این کشور قطعا این دوره از نمایشگاه می تواند تحولاتی را در مبادلات تجاری و جایگاه کشورها در مبادلات تجاری با ترکمنستان و ارتقا سهم آنها از سرمایه گذاری های کلان در این کشور ایجاد کند. متأسفانه کشورمان علیرغم داشتن حدود 1000 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان و فاصله جغرافیایی بسیار ناچیز با پایتخت این کشور، فرصت های تجاری و سرمایه گذاری بسیاری را در اختیار دیگر کشورها قرار داده است. لازم به ذکر است در حال حاضر ایران بعد از چین و ترکیه رتبه سوم را از نظر حجم مبادلات تجاری با ترکمنستان دارد که اگر اوضاع بر همین منوال پیش رود در آینده ای نزدیک رتبه سوم را نیز از دست خواهیم داد.

نمایندگان کشورمان در این دوره در جمع شرکت هایی از 20 کشور جهان از جمله چین، روسیه، قزاقستان، امارات متحده عربی، آمریکا، آلمان، ژاپن، سوییس، سوئد، انگلیس و مالزی حضور یافتند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان و رایزن بازرگانی این سفارت نیز بازدیدهایی از غرفه های ایران در این نمایشگاه داشتند.